سبد خرید 0

تواین، پدر ادبیات آمریکا

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | دوشنبه 24 آبان 1400 در ساعت 46 : 2 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تواین، پدر ادبیات آمریکا

در خدمت شما هستیم با یکی دیگر از مقالات سایت تحول بوک، پیرامون تواین، پدر ادبیات آمریکا. سپاس از همراهی شما دوستداران گرامی.

تواین، پدر ادبیات آمریکا
مارک تواین نویسنده و طنزپرداز آمریکایی متولد 30 نوامبر 1835 در ایالت میسوری آمریکاست. نام اصلی این نویسنده ساموئل لانگهورن کلمنز است اما او نام هنری مارک تواین را برای خود انتخاب کرده است. او را پدر ادبیات آمریکا مینامند. وی حامی مالی هلن کلر و فرزند پدری تاجر بود که در 12 سالگی پدرش را از دست داد. بعد از فوت پدر تحصیل را ترک کرد زیرا معتقد بود زندگی با تجربیاتش به او درس خواهد آموخت و پس از آن در چاپخانه‌ی برادرش مشغول به حروف‌چینی گشت و  بعد از مدتی مسئول چاپ آن چاپخانه شد. در همین دوران بود که مارک تواین ستونی طنز در روزنامه‌ می‌نوشت.
تواین در 18 سالگی به سنت لوئیس، بزرگ‌ترین شهر ایالت میسوری رفت و بعد از آن برای مدت کوتاهی به نیویورک و شهرهای دیگر سفر کرد و در چاپخانه‌ های  کوچک مشغول به کار شد. او به مدت 7 سال بین سالهای 1857 تا 1864 سوار بر کشتی بخار روی رودخانه‌ی میسیسیپی شناور بود. در سال 1859 مجوز ناخدایی کشتی گرفت و در جنگ داخلی آمریکا شرکت کرد و نقش کوچکی را به عهده داشت. تواین در این سال‌ها هرگز نویسندگی را رها نکرد و برای مجلات مختلف با امضاهای متفاوت مقاله‌های طنز می‌نوشت.
در ۱۸۶۱ میلادی به ویرجینیا نقل مکان کرد و به عنوان سردبیر نشریه تریتوریال اینتر پرایز مشغول به کار شد. دستاورد این دوران، سفرنامه‌هایی بود که تواین در آن‌ها به انتقاد از جامعه امریکایی و اروپایی و کشورهای خاورمیانه پرداخته بود.
در ۱۸۶۶ میلادی وی به عنوان روزنامه نگار به هاوایی سفر و یادداشت‌های بسیاری از اتفاقات و رویدادهای این سفر جمع‌آوری کرد. پس از آن سفری به فرانسه و ایتالیا داشت و تجربیات خود را در کتابی با نام بی گناهان فرنگ نوشت که پس از انتشار به سرعت به اثری محبوب در میان آمریکاییان و اروپاییان بدل شد.
در مدت 20 سال بین سالهای ۱۸۷۵ تا ۱۸۹۴ شادترین و ثروتمندترین نویسنده بود و بهترین کتاب‌هایش را در این مدت نوشت. نخستین اثر مهم مارک تواین در ۱۸۶۵ میلادی با نام وزغ جهنده معروف منطقه کالاوارس در نیویورک منتشر شد. انتشار این داستان شهرت فراوانی برای مارک به همراه داشت. همچنین وی در ۱۸۷۲ میلادی سفرنامه‌ای به نام سخت گذرانی را منتشر کرد. در این کتاب از جوامع غربی و آمریکا انتقاد شده است. این طنزپرداز مشهور پس از انتشار این داستان، کتاب در قرن طلایی را که خاطرات خود در کنار می سی سی پی است، می نویسد. او این داستان (کتاب داستان) را در ۱۸۷۳ میلادی به شکلی هجو آمیز درباره جنگ داخلی آمریکا و روزهای پس از آن می‌نویسد.
مشهورترین آثار او ماجراهای تام سایر، شاهزاده و گدا و هاکل بری فین است. ماجراهای تام سایر برگرفته از زندگی شخصی خود اوست و ماجراهای هاکلبری بری فین بزرگترین رمان آمریکا نام گرفته است.
وی در ۱۹۰۶ انشای سرگذشتش را آغاز کرد و ۱۵ سال آخر عمرش را با نوشتن کتاب‌های جدی و چند کتاب طنز گذراند. در اواخر عمرش مدرک دکتری خودش را در رشته‌ی ادبیات انگلیسی از دانشگاه آکسفورد گرفت. او در سال‌های آخر عمرش به علت مرگ همسر و دخترش به افسردگی شدید دچار شد و سرانجام در 21 آوریل سال 1910 بر اثر حمله‌ی قلبی درگذشت.
بعد از مرگ وی مدرسه‌های بسیاری به نام او نامگذاری و علاوه بر آن ۲ جایزه نیز به نام او پایه گذاری شد. جایزه‌ خوانندگان مارک تواین جایزه‌ای است که از طرف انجمن کتابخانه‌های آموزشگاهی میسوری هر ساله به یک کتاب مخصوص کودکان ٩ تا ١٢ اهدا می‌شود و جایزه دیگر برای طنزپردازان امریکایی است که از طرف مرکز هنرهای نمایشی جان اف کندی اهدا میگردد.
پس از گذشت ۱۰۰ سال از مرگ این نویسنده، خود زندگی‌ نامه وی در آستانه ی انتشار قرار گرفت. او خواسته بود این خود زندگی‌ نامه تا یک قرن پس از مرگش انتشار نیابد. در سال ۲۰۱۰ پس از گذشت این مدت دانشگاه برکلی کالیفرنیا اولین جلد این خود زندگی‌ نامه را منتشر کرد. فروش کتاب از انتظار ناشر آن بسیار فراتر رفت و تا نوامبر ۲۰۱۰، در آمریکا ۲۷۵۰۰۰ نسخه از آن فروخته شد.

آثار تواین شامل:
1) رمان ها:
سالهای طلایی: داستانی از زندگی در قرن معاصر
ماجراهای تام سایر
شاهزاده و گدا
ماجراهای هاکلبری فین
یک یانکی اهل کنتیکت در دربار شاه آرتور
تراژدی ویلسون کله‌پوک
تام سایر در خارج
خاطرات شخصی ژان‌دارک
داستان یک اسب
بیگانه‌ای در دهکده

2) داستان های کوتاه:
وزغ جهنده معروف ایالت کالاوارس
یک قتل یک راز یک ازدواج
به دنبال خط استوا
مردی که هایدلبرگ را تباه کرد
بشر چیست
زندگی بر روی می‌سی‌سی‌پی
بریده‌هایی از دفترچه خاطرات آدم
خاطرات حوا
داستان یک سگ

گردآورنده: منصوره رجبی

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()