سبد خرید 0

راهکار هایی برای کنترل خشم

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | ﺳﻪشنبه 5 بهمن 1400 در ساعت 18 : 1 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

راهکار هایی برای کنترل خشم

در خدمت شما هستیم با یکی دیگر از مقالات سایت تحول بوک، پیرامون راهکار هایی برای کنترل خشم. سپاس از همراهی شما دوستداران گرامی.

راهکارهایی برای کنترل خشم
خشم چیست؟
خشم از قدرتمندترین احساسات بشر است که همه ی ما در هر سنی آن را تجربه میکنیم. حالتی عاطفی که در پاسخ به محرک های نامطلوب محیطی ایجاد میشود و اگر به نحو درستی با آن برخورد نشود میتواند موجب آسیب به ارتباطات بین فردی گردد.

عوامل بروز خشم
خشم دو عامل اصلی دارد: 1) درونی 2) بیرونی
1) عامل درونی: مطمئنا از کلمه ی درونی متوجه آن شده اید که این عامل از درون انسان سرچشمه می‌گیرد و به خشم باطنی برمیگردد. خشمی که گاه علت آن عقیده ها، خاطره ها، سرکوب ها و حوادث ناگوار قبل است.
2) عامل بیرونی: عاملی است که اطرافیان ما بیشتر از خود ما در بروز آن موثر هستند و در بیرون ذهن ما بوده و در محیط اطراف مان اتفاق میفتد. خشمی که علت آن اشخاص دور و اطراف مان و وضعیت زندگیمان باشد از دسته ی این عامل است.

راه های مقابله با خشم

1) شناسایی علائم خشم:
اولین گام برای مقابله با این احساس این است که بتوانید سر وقت بروز آن را در خود تشخیص دهید. خشم در هر فرد با علائم مختلفی پدیدار میگردد. بهتر است برای مدتی خود را تحت نظر بگیرید تا بفهمید هنگام خشم چه علائمی از خود نشان میدهید.
هر قدر سرعت شما در تشخیص زمان بروز علائم خشم بیشتر باشد، بهتر میتوانید این هیجان شدید را تحت کنترل بگیرید.

2) تنفس عمیق:
هر بار که خشمگین شدید به جای آن که به این احساس اجازه دهید تا رفتار شما را تحت اختیار خود بگیرد از تکنیک تنفس عمیق برای خنثی سازی حس استرسی که معمولا همراه با خشم است استفاده کنید. آهسته ولی عمیق تنفس کنید و در این میان عبارت آرامش بخشی را با خود تکرار کنید مثلا میتوانید با تکرار «آرام باش» یا «من کنترل خود را در اختیار دارم» به ذهن خود این جملات را القا کنید. همچنین ماساژ عضلاتتان هم میتواند کمک کننده باشد.

3) ترک موقعیت:
یکی از معروف ترین روش های کنترل خشم ترک موقعیت نام دارد که بسیار هم کارساز است. شما با ترک موقعیت در واقع به خود زمانی برای تفکر بیشتر درباره موضوع در محیطی دور از استرس و عوامل تحریک کننده میدهید. اما اگر توانایی ترک موقعیت را به هر دلیلی ندارید میتوانید از شخص مد نظرتان بخواهید تا در فرصت مناسب دیگری راجب موضوع مورد بحث گفتگو کنید. در مواقعی که شما نمیتوانید موقعیت تان را به طور کامل ترک کنید بهتر است برای چند دقیقه کمی از محل دعوا دور شوید، قدمی بزنید، آبی بنوشید و در صورت امکان هوایی تازه کنید و سپس به موقعیت قبلی بازگردید.

4) کنترل افکار منفی:
از موثرترین راه ها برای کنترل خشم، آگاهی از نحوه ی تفکر خودمان است. در واقع در خیلی از مواقع ما اتفاقات اطراف مان را به نحوی نادرست تفسیر کرده و نتیجه گیری میکنیم که خود موجب بروز خشم میشود. بهتر است این بار که احساس خشم کردید اتفاقی که برایتان افتاده است را از منظری دیگر بنگرید و در تفکر خود نسبت به موضوع تجدید نظر کنید، شاید احساس تان هم نسبت به مسئله تغییر کرد.

5) مراقب حرفهایتان باشید:
هنگام خشم و عصبانیت بهتر است مراقب زبانتان باشید. زخم زبان، نیش و کنایه، به یاد آوردن کینه های قدیمی و گوشزد کردن عیب های یکدیگر فقط وضعیت شما را از چیزی که هست بدتر میکند. هنگامی که کسی نتواند حرف های خود را سنجیده تر بگوید، کنترل خشم از دستش خارج می شود. زیرا طرف مقابل هم در مقابل طعنه ها و زخم زبان های شما سکوت نمی کند. درصورتی که شما زندگی فردی و یا بدبختی هایش را به رویش می آورید، وی هم سریعا یکی از مشکلاتتان را به رویتان می آورد. با این کار شما بهم می ریزید. پس برای این که روح خودتان آزار نبیند و افراد دیگر هم از زبانتان در امان بمانند، از گفتن برخی حرف های نسنجیده در دعوا دوری کنید.
پس با خشم و عصبانیت و گفتن حرف های نامربوط پل های پشت سرتان را خراب نکنید. در زمان دعوا این جمله را در ذهن خود یادآوری کنید:« ما پس از دعوا هنوز باهم دوست خواهیم بود». همین جمله کافی است تا از گفتن برخی حرف های دلخراش و خشم و عصبانیت دور شوید.

6) تخلیه انرژی:
یکی از بهترین کار ها هنگام عصبانیت تخلیه ی انرژی از طریق پرداختن به فعالیت های جسمی است. فایده تخلیه انرژی این است که میتوان در وضعیت ذهنی آرام، مشکلی که باعث بروز خشم شده را حل کرد. تخلیه انرژی به عنوان یک مهارت مقابله با خشم، دارای دو مرحله است.
در مرحله اول، تنش را از ذهن و بدنمان دور میکنیم و در مرحله دوم به مسئله گشایی میپردازیم. تخلیه انرژی بعنوان یک مهارت مقابله ای غالبا خوب درک نشده است؛ برای این که اشخاص به اهمیت مرحله دوم آن توجه نمی کنند. تخلیه انرژی، منبع ناکامی یا بدرفتاری را رفع نمی کند، بلکه تنها به انسان خویشتنداری می بخشد تا بتواند با منبع خشم مبارزه کند. پس همیشه فرآیند تخلیه خشم را همراه با مرحله دوم آن یعنی مسئله گشایی بکار ببریم.

7) سنجش اهمیت مسئله:
وقتی خشمگین هستید، بهتر است این سؤال کلیدی را از خود بپرسید:« آیا این موضوع یک روز/هفته/ ماه/ سال ديگر هم برایم مهم است؟» با این سوال میتوانید از مسئله فاصله بگیرید حقیقتاً بعضی مسائل در آن لحظه خود را بزرگ جلوه میدهند حال آن که اساسا بزرگ و مهم نیستند.

نویسنده: منصوره رجبی

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()