سبد خرید 0
جستجوی پیشرفته
جستجو بر اساس قیمت (تومان)

کتاب دانشگاهی علوم سیاسی

یکی از آن دسته کتاب‌های موجود در سایت تحول بوک، کتاب دانشگاهی علوم سیاسی است.

سیاست امر فراگیری است که گستره آن تمامی ابعاد زندگی بشر را تحت تاثیر قرار می دهد. شرع انور که خود را مسئول سعادت انسان می داند و برای تمام مراحل و ابعاد زندگی او برنامه و سخن دارد، به این امر فراگیر بی‌توجه نبوده است. مخالفت نبی مکرم اسلام (ص) با پایه های نظام طبقاتی غیرعادلانه در جامعه مکه که به معنای مخالفت با نظامات تصمیم گیر قدرت تلقی می‌شد، از همان ابتدا نشان از نگرش‌های سیاسی دین مبین اسلام داشت. تاسیس حکومت به دست پیامبر اکرم (ص)، تعیین خلیفه به عنوان جانشین در تصدی قدرت سیاسی و دینی پس از رسول خدا (ص)، بروز اختلاف میان جانشینان حقیقی رسول خدا (ص) و حاکمان بعد از رحلت ایشان بر سر مسائل سیاسی و اعتقادی، چهره انقلابی و مبارزاتی شیعه، نزاع دائم بنی عباس و بنی امیه با امامان شیعه، علل سیاسی به وقوع پیوستن غیبت، وجود ساز و کار وکالت و نیابت و ختم شدن تمامی مسائل و آداب اجتماعی به این نظام در میان شیعیان، مبارزات سیاسی شیعیان در دوران غیبت، آکنده بودن کتب فقها از مباحث سیاسی چون حکومت در دوران غیبت، تقیه، جهاد، نماز جمعه، حدود جواز همکاری با سلاطین جرم و مانند اینها نشاندهنده اهتمام مکتب شیعه به مسئله سیاست است.

فقهای شیعه در دوران غیبت به تبعیت از ائمه اطهار علیه السلام تلاش کردند تا حیات سیاسی شیعه حفظ و به نسل‌های آینده منتقل شود. در این مورد، بحث از امور حسبه در کتب فقها راهگشای مناسبی تلقی می شد؛ زیرا بسیاری از عناوین سیاسی، تحت عنوان امور حسبه مورد توجه فقها قرار گرفت. با این حال بسیط بودن دولت تا پیش از ورود دولت مدرن از یک سو و تسلط نداشتن فقهای شیعه بر دولت، سبب شد که بسیاری از آموزه‌های سیاسی موجود در نصوص دینی کمتر مورد توجه قرار گیرد و به تبع آن مباحث فقهی اندکی درباره آن مطرح شود.

در سایت تحول بوک، کتاب دانشگاهی علوم سیاسی را می‌توانید با مقرون بصرفه‌ترین قیمت خریداری کنید. در این بخش محصولات مربوط با آن را مشاهده می‌نمایید.

مشاهده اطلاعات بیشتر ...
جستجو در نتایج : فقط نمایش کالاهای موجود :
مرتب سازی بر اساس : تعداد نمایش :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()